Bursa Panorama
Mekan ara
GİRİŞ / ÜYELİK FİYAT AL

Yatak odanız için en iyi perdeleri nasıl seçersiniz?

Yatak odası perdesi seçimi söz konusu olduğunda, göz önünde bulundurulması gereken faktörler estetiğin ötesine geçer. Yatak odanızda yaptığınız iç tasarım seçimleri uykunuzu etkileyebilir ve bu da fiziksel ve zihinsel sağlığınızı etkiler. Yapılan araştırmalara göre ışık, uykuyu etkileyen en önemli dış faktördür - iyi bir gece uykusu için yatak odası perdelerini daha da önemli hale getirmek.

Perdeler sadece odayı birbirine bağlamakla kalmaz, aynı zamanda vücudumuza dinlenme zamanının geldiğini söyleyen iç saatimiz olan sirkadiyen ritmimizde de rol oynayabilir . Sonuç olarak? Yatak odası perdelerinin gücünü küçümsemeyin. Biz üç uzman-Meg Piercy, kurucusu ve sahibi konuştu MegMade , Kathryn Emery de, ev geliştirme ve yaşam tarzı uzmanı ve Brooke McReynolds, üst düzey luxe tasarımcı Modsy -ve yatak odası için perdeler seçme konusunda ellerinden geleni tavsiye istedi. Önceleri, süreci sizin için kumaş, renk, stil ve daha fazlasına göre ayırdık.

İlk olarak, birkaç genel ipucu. Emery, "Kural olarak, perdeler pencere çerçevenizin dört ila altı inç yukarısına monte edilmelidir" diyor. " Perdeler üç uzunlukta satılır : 108 inç, 96 inç ve 84 inç. Standart bir boyut sizin için işe yaramazsa, özelleştirilebilir bir şey isteyeceksiniz." Piercy, " Karartma gizlilik perdeleri genellikle yatak odası için tercih edilir," özellikle küçük çocuklar için odalarda veya ışığa duyarlı kişilerde "diyor Piercy. "Ancak, hafif ve havadar bir his uyandırmak istiyorsanız, perdelerinizin arkasına her zaman bir Roma karartma perdesi ekleyebilirsiniz."

İlgili: Her Ev Tarzı İçin Oturma Odası Perde Fikirleri

En İyi Kumaşı Seçmek

Yatak odası perdelerini seçerken malzemeyle başlayın - pamuk en yaygın seçenektir. Emery, "Pamuk hafiftir, nefes alabilir ve bakımı kolaydır" diyor. Rahatlığı tercih ediyorsanız makinede yıkanabilir bir kumaşı tercih edin. Bununla birlikte, lüks bir his istiyorsanız, daha ağır, daha görkemli bir kumaş düşünün. İpek gibi dokulu kumaşlar harika bir seçimdir. Emery, "İpek, havadar ve lüks bir görünüm için ışığın içeri girmesine izin verir. Bununla birlikte, bakımı daha zordur ve pahalıdır" diyor Emery. Piercy, "İpek su ve UV hasarını diğer kumaşlara göre daha hızlı gösterecek" diye ekliyor, bu nedenle alışveriş yaparken bunu akılda tutmak önemlidir. Tabii ki yatak odası perdeleri için en yüksek fikirlerden biri kadifedir. "Kadife ağırdır ve pencerelerinizi yalıtmak için mükemmeldir"Soğuk hava akımlarından ve sıcak yaz günlerinden," diye açıklıyor Emery. "Geç yatanlar veya doğrudan güneş ışığı alan odalar için ideal" diye ekliyor McReynolds. Ve mükemmel bir mahremiyet kumaşı olmasına rağmen , "kadife kolayca toz biriktiriyor" diyor Piercy, bu yüzden uyarın bu tür örtülerin daha fazla bakıma ihtiyacı vardır.

Gözde olduğu kadar cebinizde de kolay bir stil arıyorsanız, polyester tercih edin. McReynolds, "Polyester bütçeye uygun, az bakım gerektiren ve ilk kez ev satın alanlar için harika " diyor. "Bununla birlikte, kumaş yanıcıdır ve kokuları emer." Bu bir aleyhte gibi görünüyor - ancak yatak odanız, mutfağınızın aksine, açık alevler veya keskin kokulara sahip olma olasılığı en düşük odalardan biridir. Hafif, çevre dostu bir tarz tercihinizse, keten yatak odası perdelerini tercih edin. McReynolds, "Keten çevre dostudur ve bakteri ve mantar oluşumunu engellediği bilinmektedir. Yatak odanız amortisör tarafında olma eğilimindeyse, bu harika bir seçenektir" diyor McReynolds. Tek eksileri? Emery, "Pamuktan daha pahalıdır ve kolayca kırışabilir" diye açıklıyor.

Renk ve Deseni Düşünün

Piercy, "Alanınızı hangi renklerin tamamlayacağını düşünün" diyor. "Çoğu durumda, soğuk tonlu renkler diğer soğuk tonlarla iyi bir şekilde eşleşir ve bunun tersi de geçerlidir." Emery, yatak odanız güneş ışığına maruz kalmışsa parlak renklerden kaçınmanızı önerir. "Doğal ışık zamanla rengi solacak" diye açıklıyor. McReynolds, desenli perdelere gelince , onları duvar sanatı olarak düşünmenin en iyisi olduğunu söylüyor . "Desenli perdeler, tamamen çizildiğinde bir sanat eseri ile aynı etkiye sahip olabilir, bu nedenle seçim sürecinde bunu aklınızda bulundurun" diyor.

Donanımı hatırla

Piercy, "Herhangi bir kumaşın ağırlığını taşıyabildiği ve daha yüksek bir görünüm verdiği için daha kalın bir perde çubuğu seçmeyi seviyorum " diyor. Emery, donanım kaplamalarına gelince, "armatürler perdelerle uyumlu olmalıdır" diyor. "İpeksi veya saten perdeler ferforje veya ahşapla iyi bir şekilde eşleşirken, kaba keten perdeler ahşap veya metal yüzeylerle hoş bir şekilde vurgulanır."

Başlıklar Çok Önemlidir

Pencere uygulamalarınızın boyutuna katkıda bulunabilecek perdelerin üzerinde birkaç başlık vardır . McReynolds kıstırma kıvrımlarından başlayarak farklı stilleri özetliyor. "Bu, zarif ve geleneksel tarzdaki yatak odaları için mükemmel olan klasik bir görünüm." Veya grometler kullanın, diyor McReynolds, "Bu başlık, çubuğun daha sonra içine sokulduğu kumaşın üstüne tutturulmuş metal halkalara sahiptir." Son olarak, üçüncü seçenek toplayıcılardır. "Bu başlık stili, perdenin üst kısmı boyunca tanımlanmamış kıvrımları olan standart bir koleksiyondur. Daha gayri resmi bir görünüm ve daha küçük pencereler için harika."

Paylaş