Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği

Şelale Mevkii Saitabat Köyü 0224 322 2624

Bize Yol Tarifi Al

Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği

Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği Bursa, nerede nasıl gidilir. Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği 2002 yılının nisan ayında Saitabat Köyü Kadınları Kalkındırma ve Koruma Derneği adıyla 9 üyeyle resmen kuruldu.

Mekan Özellikleri

Kahvaltı Türü ve Fiyat Aralığı : Serpme Kahvaltı Menü : TL.

Mekan, Çevre Özellikleri :

  • Manzara : Bahçe manzaralı, Köy Manzaralı
  • Mekan Alanı: Açık ve Kapalı Alan

Kapasite:

  • Kapalı alan kapasite : 200 kişi
  • Açık alan kapasite : 150 kişi

Hizmet verilen organizasyon türleri :

  • Öğle arası aile yemekleri, İş yemekleri, lansmanlar, brunch, gala yemekleri, kahvaltı,

Bölge – Ulaşım : Saitabat Köyü – Kestel – Bursa

Yetkili Kişi : 

Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği

Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği 2002 yılının nisan ayında Saitabat Köyü Kadınları Kalkındırma ve Koruma Derneği adıyla 9 üyeyle resmen kuruldu. Derneğimizin kuruluş fikri 2001 yılında Bursa’nın Cumalıkızık Köyüne götürdüğüm misafirlerimle o köyü gezerken ortaya çıktı. Cumalıkızık Bursa’nın çok eski köylerinden otantik köy evlerinin bulunduğu ve bu evlerde gözlemelerin yapıldığı kahvaltıların hazırlandığı turistik bir köy. Cumalıkızıkta yapılan bu çeşitli etkinlikleri ve kadınların çalışmalarını görünce bizim köyümüzde de neden bu tarz çalışmalar yapılmasın diye düşündüm; bizim köyümüz de şelalesi ve doğal güzellikleri nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin özellikle arap turistlerin uğrak yeri olan turistik bir köy fakat köyümüzde kadınlarımızın tarım ve hayvancılıktan başka herhangi bir geçim kaynağı ya da sosyal aktiviteler düzenleyebilecekleri bir kurum veya bir alan yoktu.

Ancak bunun yanında köyümüzde kurulan fakat sadece köy erkeklerinin üye olabildiği tarım kooperatifi vardı. Köyümüzdeki bayanlar bu durumdan rahatsız olduklarını ve kendilerininde kooperatife üye olmak istediklerini söylediler ancak bende onlara köy erkekleri bizi bu kooperatife üye yapmıyorsa bizde kendimize bir dernek kurar ve bizde kendi ayaklarımız üzerinde durabilir ve etrafımıza çevremize faydalı çalışmalar yapabiliriz diyerek köyümüzde böyle bir dayanışma derneği kurmaya karar verdim ve köyümüzdeki her aileden bir kişiyi arayarak onlara köyümüzde bir dernek kurmak istiyorum bana katılırmısınız dedim ve onlarda bana sen varsan bizde varız fakat bizim tahsilimiz yok nasıl olur dediler.

Bende onlara benimde sizden farkım yok bende ilkokul mezunuyum ama dernek kurmak insanlara yardımcı olmak için tahsil gerekmiyor tahsilimiz olmadan da kendimiz ve çevremiz için bir şeyler yapabiliriz dedim. Derneğimizi kurmak için bir adres gerekiyordu ve köyümüzün muhtarına köyün girişinde şelalenin yanındaki boş araziyi derneğimize vermesi için rica ettim. Derneğimizin yerini de ayarladıktan sonra 2002 yılının Nisan ayında 9 üyeyle derneğimizi Saitabat Köyü Kadınları Kalkındırma ve Koruma Derneği adıyla kurduk.Derneğimizin adı sığınma evi olarak algılandığından dolayı çeşitli telefonlar aldık bu sebeple 2007 yılında derneğimizin adını Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği olarak değiştirdik.2002 yılında dernek tüzüğümüzü teslim edip onay beklerken kadınlarımızı bir araya toplamak için bu döneme denk gelen Hıdrellez şenliğini kutlamak ve bir nevi derneğimizin kuruluşunu ilan edip derneğimizi tanıtmak için köyümüzde bir şenlik düzenledik.

1 Yorum

  1. REZALET

    Bu çarşamba internetten araştırarak ailecek gittim 6 yaşında ikiz çocuklarım biri 17 yaşında biri 13 yaşında diğer çocuklarımla beraber.Kaç kişilik kahvaltı diye sordular büyük kız yemeyeceğini söyledi ikizler zaten ücretsiz dediler bizde eşim ben ve diğer kızım için 3 kişilik dedik garsona. Garson bize sanki 3 kişilik söyleyip 5 kişi yiyecekmişiz gibi diğer kızınız da yerse para almak zorundayım diye uyardı ben böyle bişey hayatımda rastlamadım yönetiçiyi çağırarak bu konuyu söylediğimde o kadar çok insan varki gelip 2 kişilik deyip on kişilik yiyorlar dedi gelen herkese potansiyel üçlağıtçı gözüyüyle bakan bir işletme 3 kişilik söylediğimiz kahvaltıdaki ürünlerin zaten yarıdan fazlasını yemeden kalkıp terkettim mekanı bence gidip kahvaltı yapılacak bir mekan değil

Yorum Yap ve Puan Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir